Чи повинен страховик коригувати розмір страхової виплати по "автоцивілка" при зміні валютного курсу?

Чи повинен страховик коригувати розмір страхової виплати по ОСЦПВ при зміні валютного курсу? Касаційний цивільний суд в складі Верховного Суду України дав свою правову позицію у справі №686 / 5234/15 щодо коригування розміру страхового відшкодування в залежності від зміни валютного курсу.

Потерпілий звернувся до страховика про відшкодування шкоди, заподіяної дорожньо-транспортною пригодою, винуватцем якого став клієнт страховика, застрахований по ОСАГО. Страховик виплатив страхове відшкодування.

Посилаючись на те, що цієї суми недостатньо для повного відшкодування завданої шкоди, позивач просив стягнути зі страхової компанії різницю між розміром матеріальної шкоди в цінах на день проведення судової товарознавчої експертизи та виплаченою страховим відшкодуванням. Також позивач просив стягнути з відповідача відшкодування заподіяної йому в результаті пошкодження автомобіля моральної шкоди.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без зміни ухвалою апеляційного суду, позов був задоволений частково. З страховика стягнули «різницю» матеріальних збитків, а з винуватця ДТП частково моральну шкоду в розмірі 1000 грн.

Мотивація касаційної скарги: Страхова компанія вказувала, що суди, приймаючи судові рішення, помилково керувалися висновком експерта судової товарознавчої експертизи для визначення суми страхового відшкодування і з порушенням норм матеріального права врахували не вартість матеріального збитку, визначену в цінах на момент ДТП (29 вересня 2014 року) , а вартість матеріального збитку в цінах на день проведення експертизи.

Правова позиція Верховного Суду: згідно з п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» №1961-IV) при настанні страхового випадку страховик межах страхових сум, зазначених у полісі ОСЦПВ, відшкодовує у встановленому законом порядку оцінену шкоду, заподіяну в результаті ДТП життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Відповідно до ст. 29 Закону України №1961-IV у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов'язані з відновлювальним ремонтом авто з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством.

Згідно ст. 34 Закону, на страховика покладено обов'язок протягом двох робочих днів з дня отримання повідомлення про настання страхового випадку, розпочати її розслідування, в т.ч. здійснити запити на отримання відомостей, необхідних для своєчасного здійснення страхового відшкодування.

Для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків страховиком та МТСБУ залучаються їх працівники. Страховиком, МТСБУ та потерпілими також можуть залучатися аварійні комісари, експерти або юридичні особи, в штаті яких є аварійні комісари чи експерти.

Відповідно до ст. 36 Закону України №1961-IV страховик (у випадках, передбачених ст. 41 Закону, - МТСБУ), керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову. Рішення про здійснення виплати приймається в зв'язку з визнанням майнових вимог заявника або на підставі рішення суду, в разі якщо спір про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) розглядався в судовому порядку. Якщо розмір заподіяної шкоди перевищує страхову суму, розмір страхової виплати (регламентної виплати) за таку шкоду обмежується зазначеним страховою сумою.

Виплата здійснюється безпосередньо потерпілому (або іншій особі, яка має право на отримання відшкодування) або погодженим з ним особам, які надають послуги з ремонту пошкодженого майна, сплатити страхове відшкодування за договором майнового страхування (крім регламентної виплати, передбаченої пп. "А" п. 41.1 ст. 41 Закону України №1961-IV), лікування потерпілих та інші послуги, пов'язані з відшкодуванням збитків.

Висновки: Закон не встановлює обов'язки страховика коригувати розмір страхового відшкодування в залежності від коливання валютного курсу і відповідної зміни вартості відновлювального ремонту. У суду не було правових підстав для стягнення зі страхової компанії на користь позивача додаткової суми страхового відшкодування, розрахованого з розміру матеріальних збитків, визначеної в цінах на день проведення експертизи.

Більше правових позицій щодо спірних питань страховиків та інших контрагентів, судовими рішеннями і нормативним документам ви можете знайти в системі ZakonOnline.

Джерело: Форіншурер

Про нас

Страхова компанія «БРОКБІЗНЕС» працює на ринку страхування з 1993 року і за час роботи набула значного досвіду, зайнявши стійкі позиції серед найбільш динамічних компаній на ринку страхування.